DOBRODOŠEL PODJETNIK
Mislite, da ste pripravljeni na investicijo? DA; PRIJAVI SVOJ STARTUPNE; OBIŠČI STARTUP KLINIKOPRI ČEM POTREBUJETE POMOČ
Izberite opcijo pri kateri vam lahko pomagamo, izpolnite obrazec
in v najkrajšem mogočem času vas bomo kontaktirali.
Izpolnite prijavni obrazec in predstavite svoj startup
DOKUMENTI ZA PRIJAVO
ONE PAGER
One pager je dokument, v katerem opišete vašo poslovno idejo na eni strani. To je prvo predstavitveno gradivo, ki ga pogleda investitor, zato morate z njim vzbuditi zanimanje. Naj vsebuje infografike, ki podpirajo idejo.
Povejte kdo ste, kaj je problem na trgu, kaj je vaša rešitev in kaj so njene prednosti pred konkurenco. Pokažite oceno velikosti trga € – v številkah! Kako boste z rešitvijo služili in kaj ste do sedaj že dosegli – milestones.
Ne spotikajte se ob detajle in se osredotočite na to, da idejo prodate kot priložnost za investitorja.
PITCHDECK
Pitchdeck je dokument, v katerem podrobno opišete vašo poslovno idejo, v strnjeni obliki z vsemi relevantnimi informacijami. Dokument naj vsebuje podrobnejšo razlago vsega, kar ste že zapisali v One Pager. Uporabljajte grafiko in druge vizualne elemente. Povejte zgodbo tako, da bo ustrezala vašemu projektu.
Vključite analizo trga (ali že obstaja, ali ustvarjate novega), analizirajte profil kupca in konkurenco. Kaj je vaša strategija za vstop na trg?
Razdelajte poslovni model – Kaj je vrednost vaše storitve za kupca? Kaj je vaša cenovna politika? Koliko stane pridobitev ene nove stranke?
Povejte koliko denarja ste do zdaj že zbrali od investitorjev, kako visoko investicijo iščete, kako boste z zbranimi poskrbeli, da bo podjetje zraslo.
Zaključite s povzetkom in kontaktnimi informacijami.
POSLOVNI NAČRT
Vsebuje naj trenutne in pretekle podatke o vaših prihodkih. Vključite 3-letno napoved prihodkov, stroškov in profita/izgube.
Pomemben sestavni del so tudi:
- Ključni kazalniki uspešnosti in odziv trga
- Finančni izkazi
- Tehnologija in morebitna intelektualna lastnina
Networking
Pomemben element so tudi kratki opisi ali povezave do LinkedIn profilov ključnih članov ekipe. Le tako vas lahko bolje spoznamo.
Kako vas peljemo čez proces investiranja
1. Posredujete nam vašo predstavitev podjetniške ideje
2. Osebna predstavitev podjetniške ideje na Poslovnih angelih Slovenije
3. Naša odločitev za nadaljnji postopek in vstop v fazo investicijskega procesa
Pridobivanje invesiticije
4. Podpis pogodbe o iskanju investicije s Poslovnimi angeli Slovenije
5. Predstavitev na DEMO Dnevu Kluba poslovnih angelov Slovenije in CEE Poslovnih angelov
6. Predhodni skrbni pregled
Priprava dokumentov za vstop angelov v lastniško strukturo
7. Skrbni pregled
8. Pravna ureditev dokumentacije za vstop
9. Podpis pogodbe/Investicija
POGOSTA VPRAŠANJA
Kako vem, ali je podjetje, ki ga gradim startup?
Ponavadi so startupi podjetja, ki vidijo problem na trgu in ga rešujejo z še neobstoječo ali zelo inovativno rešitvijo. Tukaj je še nekaj vprašanj, s katerimi lahko razlikujete med startupom in malim podjetjem:
– Ali se bo vaš promet povečeval z večjo uporabniško bazo in ne direktno z večjim številom zaposlenih?
– Ali vaši investitorji pričakujejo 10-kratnik svoje investicije?
– Ali vaši investitorji pričakujejo, da boste v prihodnosti podjetje prodali na enega izmed mogočih načinov?
Če ste pritrdili na zgornja vprašanja, potem je velika verjetno, da vodite startup podjetje.
Koliko sredstev naj zbiram v čisto prvi rundi financiranja?
Višina financiranja je odvisna od faze v kateri se nahajate kot ekipa ali podjetje. Predvsem pa je ključno, da veste kaj potrebujete zato da uresničite prehodne cilje – s tem so povezani stroški. Na koncu je ključno, da je podjetje pripravljeno na sprejetje investicije (je investicijsko pripravljeno). Če tega ni, bo tudi težko našlo in prejelo investicijo.
Kje lahko najdem investitorje?
Stopi v stik s klubi kot je naš in verjetnost, da najdemo vlagatelja, ki ga zanima prav tvoje podjetje je veliko večja, kot če se trudiš aktivirati samo svoj osebni network. Mi veko koga povezati s predlaganimi podjetji, predvsem pa vemo, kdaj je startup pravi za investicijo in komu jo bomo lahko priskrbeli.
Kaj potrebujem za pridobitev investicije?
Dobro interdisciplinarno ekipo. Apetite in načrte za osvajanje mednarodnih trgov. Predstavitev v obliki “investor decka”. Odgovore na veliko vprašanj. Vse to in še več pa se izoblikuje v t.i. ”investment readiness”. Če tega nimaš, ti mi pomagamo, da to postaneš.
Kako poteka skrbni pregled?
Skrbni pregled poteka, ko se investitor že prvič sreča z vami. Takrat opazuje vas kot podjetnika, osebo in vodjo. Kasneje skrbni pregled poteka Skrbni na več segmentih, tako od produkta pa vse do procesov v podjetju. Pravnike se angažira za pregled pogodb in lastništva intelektualne lastnine. Končni rezultat je skrbni pregled, ki sporoča ali bo ekipa sposobna realizirati svoje cilje in produkt uspešno prodati ter iz tega razviti uspešno mednarodno podjetje.